Srdcem pro Pardubice”

Supi opět krouží nad „Spravedlností“

Architekti se zviditelňují, developeři předhánějí a radní tiše schvalují. Vznikají tak zajímavé stavby. Bohužel ale nezapadají do svého okolí. Na megalomanské projekty pak nedoplácí nikdo jiný, než místní obyvatelé. Vypadá to, jako by se jejich tvůrci chtěli chlubit svým vlastním dílem. Mohli na ně ukázat a říct, že to dokázali oni. Jak se ale se stavbou vyrovnají lidé, kteří tam pak musí žít, na to se jaksi zapomíná.

Jedním z příkladů je zastavování volných koutů města. Uprostřed Pardubic je oblast kolem polikliniky Vektor, v okolí ulice Na Spravedlnosti. Zóna s úzkými, některými i jednosměrnými ulicemi. Tato nevzhledná část města je v poslední době opět v popředí zájmu developerů. Firma Luxury Home zde zamýšlí postavit až 270 bytů s podzemními garážemi a parkovišti. Další se pokouší o obnovu předešlého projektu tzv. „ Babylonu“, který byl z dobrého důvodu v minulosti smeten ze stolu. Všichni slibují vybudování dostatečného množství parkovacích míst k počtu vznikajících bytů a nebytových prostor. A to i přesto, že ještě přesně neví, kdo a s jakou klientelou tyto prostory obsadí! Novou zástavbou zmizí stávající parkovací místa. Ta která vzniknou,  nebudou navíc. Obsadí je noví obyvatelé a návštěvníci této z pohledu řidiče relativně uzavřené zóny.

I kdyby všichni rezidenti v oblasti zaparkovali, nastane další velký problém. Lidé svá auta samozřejmě používají. Ráno odjíždí, večer přijíždí. Stovky aut musí do této oblasti s úzkými uličkami vjet a zase z ní vyjet. A to přibližně ve stejnou dobu! Další stovky aut průběžně přijíždí a odjíždí k lékaři a do firem, které zde sídlí. Hlavní výjezd vyúsťuje do ulice S. K. Neumanna, což je ulice, která je již nyní jedna z nejfrekventovanějších ve městě! Řidiči se zde s dlouhými kolonami potýkají každý den.

Projekty se soustředí na počet parkovacích míst. Už ne na dopravní řešení celé oblasti i s hlavní silnicí a podjezdem do kterého ústí. Je vůbec schopna pojmout takový nárůst aut? U polikliniky už nyní není kde parkovat. Pacienti mají problém dostat se k lékaři, zastávka MHD je daleko, hromadná doprava sem nezajíždí vůbec.

Zastupitelé by měli myslet především na lidi ve městě, na to, co potřebují. Jak jim dát prostor a zeleň. Pečlivě zvažovat každý nabídnutý projekt a jeho důsledky. Pracovat především pro občany svého města, potom teprve pro cizí investory.

sarka-hoskova