Nízkonákladový luxus

Česká republika nemá moře. Naším jediným spojením s jinými kontinenty jsou vzdušné přístavy - letiště. Otevření nového terminálu pardubického mezinárodního letiště je dlouho očekávanou událostí. Pomůže v jeho dalším rozvoji. A je to velká šance pro zvýšení příjmů z cestovního ruchu pro místní podnikatele. Perníkáře, restaurace, výrobce dalších regionálních produktů. A ruku na srdce. Současná odbavovací hala byla ostudou města i kraje. Naše nová brána do města perníku si nehraje na žádný architektonický skvost za kterým by jezdily davy studentů architektury. Jde o jednoduchou, funkční stavbu, která v kulturním prostředí dokáže zvýšit kapacitu našeho letiště na statisíce cestujících. Bohužel však z pohledu uživatelů má terminál jednu dosti podstatnou vadu. Při honu za úsporami v projektu zmizelo parkoviště. Pro fungující turismus dosti podstatná věc. Vždyť je jasné, že na letiště je nutné cestující dostat nejen autobusy či taxíky. Většina turistů využívá vlastní automobil. Minimálně ta část cestujících, kteří v Pardubicích začínají svou cestu na dovolenou. Ti byli dosud zvyklí, že na travnaté ploše mohou parkovat dokonce zcela zdarma. Bohužel však v místech, kde dosud bylo možné parkovat, nyní vede nová silnice k novému terminálu.

Ovšem co opravdu nepochopím je nemožnost legálně zastavit u nového terminalu, vyložit kufry a rodinu. Podle mých informací po vyškrtnutí parkoviště z projektu bohužel nedošlo k úpravě dopravního řešení před novým terminálem. Parkoviště před halou je vyčleněné pro vozy se speciálním povolením letiště, částí vyčlěněnou pro vozy taxi słužby a autobusy. Osobní auta tak budou moci před terminálem jen projet, ale zastavit už nemají kde. Smutné. Takže už vidím ty špalíry pochodujících rodin, které déšť nedéšť kráčí ze zastávky MHD směrem nový moderní terminal vstříc začátku své dlouho očekávané dovolené. Doufám, že alespoň město myslelo na bezpečnost a u příjezdové silnice nechalo vybudovat chodník. Tatínkové obtěžkáni kufry, maminky nesoucí v náruči své dítko. Těžko by se vyhýbali projíždějícím vozům taxi služby, či udiveným řidičům osobních vozů, kteří se před terminálem jen otočí a jedou zpět, protože není kde zastavit. Kdo šetří, má za tři. Tedy za nový terminál dávám díky nesmyslnému šetření na nesprávném místě nikoli "výborně", ale za "dobře". A příště, prosím, lépe. Alespoň s troškou selského rozumu.

Radek Kňava

člen komise pro cestovní ruch

radek