Jiří Hájek předá veřejnosti opravenou kapli sv. Anny

Program letošního festivalu u kapličky se rozrostl
Velkolepé výročí a splněný slib, to jsou dva motivy letošního festivalu Velká pardubická & Parforzní hony. V sousedství kaple sv. Anny se uskuteční v tradičním termínu, tedy v týdnu před startem Velké pardubické. Letošní bohatý program se ovšem rozrostl na tři dny – od úterý 7. do čtvrtka 9. října 2014.

Velká pardubická letos slaví své 140. narozeniny, poprvé odstartovala 5. listopadu 1874. U jejího zrodu stály parforzní hony, oblíbená zábava šlechty, která se k honu na lišku scházela mimojiné i u kaple sv. Anny. Zatímco však sláva Velké pardubické stoupala, kaplička musela ve 20. století ustoupit průmyslovému rozvoji města… „Kaplička je od mého mládí mojí srdeční záležitostí. Jsem rád, že se mi ji podařilo zachránit a opravit. Nyní předám kapličku pardubické veřejnosti. Věřím, že se lidé přijdou na festival i kapličku podívat,“ říká majitel kaple sv. Anny a organizátor festivalu Jiří Hájek.

Letošní festival Velká pardubická & Parforzní hony nabízí tři tematická odpoledne. V úterý 7. října (od 18:00 hodin) festivalový program zahájí Módní show, která bude inspirací nejen pro dámy, jak se obléct na dostihy – třeba se zahalit do kožešin Luďka Slanaře.
Hlavním bodem středečního programu (8. října od 17:30 hodin) bude předání zrekonstruované kaple sv. Anny pardubické veřejnosti. Novotou zářící kapli požehná pomocný biskup královéhradecký J. E. Mons. Josef Kajnek. „Do oprav jsme se pouštěli postupně, nejdříve jsme opravili střechu a elektroinstalaci, potom i fasádu a vstupní mříž. Byla to dlouhá cesta, ale jsem rád, že jsme se na ni vydali,“ popisuje Jiří Hájek, který symbolicky předá pardubické veřejnosti klíče od vstupních dveří kaple.
Festival vyvrcholí ve čtvrtek 9. října. Od 16:00 hodin je připraven rozmanitý program. Držitel Ceny Thálie, herec Východočeského divadla Ladislav Špiner provede diváky historií parforzních honů a Velké pardubické. Hosty festivalu budou například dvojnásobný účastník Velké pardubické, šestinásobný mistr České republiky ve spřežení Jiří Kocman. Současnost Velké pardubické zastoupí vítěz tohoto dostihu z roku 2007 a vloni stříbrný žokej Dušan Andrés. Hvězdou odpoledne bude také lanškrounský farář Zbigniew Czendlik, který požehná koním a jezdcům letošní Velké pardubické a také kokardě, která ozdobí vítěze letošního ročníku.
Program ale nebude jen o mluveném slovu. Ke kapli sv. Anny přijede také Česká barokní společnost s ukázkami parforsního honu, sokolnictví a další dobové zábavy. Čtvrteční program pak zakončí také již tradiční lampionový průvod, jehož trasa povede z parku na Vinici po březích Chrudimky až do Bubeníkových sadů.

hajekkapleprogram