Srdcem pro Pardubice”

Hnutí ANO nás chválí!

Hnutí ANO v Parlamentních listech chválí bývalé vedení radnice za to, jak Pardubice zkrásněly...Děkujeme.

Centrum Pardubic se během posledních let změnilo k nepoznání. Omládlo a nabízí dnes také více atraktivních míst k odpočinku, sportu i setkávání lidí. K rozvoji krajskému městu výrazně pomohly dotace z Evropské unie, čerpané prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města.

Pro IPRM "Přitažlivé město" bylo v roce 2009, schválením Smlouvy o alokaci, vyhrazeno zhruba 387 milionů korun. Pardubice je během necelých sedmi let dokázaly vyčerpat téměř všechny.

"Díky programu IPRM si město sáhlo na opravdu velký balík peněz. Mrzí mě ale, že to nebylo ještě více, protože ta možnost tady byla," řekl primátor Martin Charvát. "Musíme navíc započítat i to, že například Sokolové dluží městu kolem 40 milionů korun, které město poskytlo, aby mohla být rekonstrukce sokolovny dokončena. A vůbec si nejsem jistý, jestli budou někdy v budoucnu schopni tuto půjčku městu vrátit," dodal primátor Charvát.

Během prvního plánovacího období EU 2007-2013 Pardubice prostřednictvím IPRM Přitažlivé město vyčerpaly téměř 375 milionů korun. "Jsme rádi, že se přes všechny problémy nakonec podařilo všechny projekty, realizované v rámci tohoto programu, dotáhnout včas do konce a vyčerpat tak téměř celou částku, kterou jsme měli k dispozici. Další miliony město čerpalo prostřednictvím IPRM na obnovu sídlišť Dukla a Višňovka," dodal náměstek primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek. "Nyní stojíme na počátku nového plánovacího období, kde máme šanci v rámci integrované teritoriální investice získat další stovky milionů z evropských dotací a posunout Pardubice zase o kus dopředu. Při čerpání nám určitě pomohou i zkušenosti z předchozího plánovacího období," uvedl náměstek Řehounek.

V rámci IPRM "Přitažlivé město" byly v centru Pardubic vybudovány nebo zrekonstruovány tři sportovní areály (Sokol, Loděnice Na Špici a sportovní hala Dašická), vzniklo zde nové integrační centrum sociálních aktivit a skautské centrum. Revitalizace se dočkal jak centrální městský park pod zámkem, tak park Na Špici a skutečností se stala také dlouhá léta plánovaná rekonstrukce městské páteřní ulice, třídy Míru. Náklady na všechny naplněné projekty přesáhly půl miliardy korun (566 milionů) a evropské dotace je pokryly z více než 66 procent.

Prvním projektem, realizovaným v rámci IPRM bylo Integračního centrum sociálních aktivit Kosatec, se kterým začala Abilympijská asociace už v říjnu 2009. Dnes Kosatec slouží, stejně jako skautské centrum Vinice, sportovní haly i venkovní hřiště, parky i veřejná

prostranství, k plné spokojenosti svých uživatelů.

Prvním projektem, realizovaným v rámci IPRM bylo Integračního centrum sociálních aktivit Kosatec, se kterým začala Abilympijská

asociace už v říjnu 2009. Dnes Kosatec slouží, stejně jako skautské centrum Vinice, sportovní haly i venkovní hřiště, parky i veřejná

prostranství, k plné spokojenosti svých uživatelů.

Subjektem, který vyčerpal nejvíce evropských dotací je město Pardubice. Na tři projekty v celkové hodnotě 236 milionů korun získalo téměř 169 milionů dotací. Nejdražším a zřejmě i nejsložitějším z městských projektů byla rekonstrukce třídy Míru a její přeměna na pěší zónu, při níž se měnila za provozu nejen vnější tvář ulice, ale také inženýrské sítě. Veřejností zatím nejoceňovanější akcí byla revitalizace léta pustnoucího parku Na Špici. Dnes je park hojně navštěvován lidmi všech věkových kategorií, loni mu přízeň veřejnosti vynesla v anketě organizované Regionální radou regionu soudržnosti Severovýchod titul Hvězda Severovýchodu a odborníci jej také ocenili jako Stavbu roku Pardubického kraje. Letos v srpnu se při letních olympijských hrách v Riu de Janeiru, stane, spolu s přilehlou opravenou loděnicí, srdcem olympijského parku.

Velmi dobře dokázal evropských dotací využít TJ Sokol Pardubice I. Během jediného plánovacího období připravit projekt, během něhož zrekonstruoval a zmodernizoval venkovní hřiště, postavil multifunkční nafukovací halu a z gruntu zrekonstruoval sto let starou budovu Sokolovny. Rekonstrukce Sokolovny byla nejdražším projektem v IPRM Přitažlivé město, stála téměř 124 miliony korun. Celkem Sokol "utratil" téměř 165 milionů korun, z nich téměř 92 milionů pokryly dotace.

Ano, Park Na Špici je opravdu špičkový! I nám se líbí a uznáváme velký díl zásluh za tento park našemu bývalému koaličnímu partnerovi v pozici náměstka primátorky, Františka Brendla. A i rekonstruovaná třída Míru, které byválá primátorka věnovala stovky hodin, slouží pardubickým občanům a byla velmi dobře přijata obyvateli i návštěvníky města.

zamek