Srdcem pro Pardubice”

Fraňková: Na radnici trpí demokracie

Přinášíme vám přepis článku MF DNES od Milana Zlinského:

Absence kvalitních záznamů z rady, direktivní obsazovaní komisí nebo vytlačení opozice z dozorčích orgánů městských
firem. To jsou hlavní věci, které vadí bývalé primátorce Štěpánce Fraňkové na jejích nástupcích. "Nedokážu si představit, co by s námi novináři před čtyřmi roky udělali, kdybychom z akciovek města vyhodili zástupce opozice. To je naprosto bezprecedentní útok na základy demokratického řízení města," uvedla Fraňková v rozhovoru pro MF DNES.
Primátor Martin Charvát vysvětluje neobvyklý krok takto: "Koalice stoprocentně odpovídá za fungování města. Když stoprocentně zodpovídáme, musíme mít také možnost stoprocentně společnosti řídit."
S tím však dnes už bývalá šéfka Sdružení pro Pardubice nesouhlasí. "Už samotný název dozorčí rada odkazuje na to, že se v ní nic neřídí, ale dozoruje," uvedla žena, která se stala vůdkyní opozice na radnici. A Fraňkové vadí i další věci. Třeba to, že se už ani zastupitelé nedostanou k záznamům z jednání rady města. Pořizování zvukových nahrávek nové vedení zrušilo a ani písemný záznam prý nestojí za mnoho. "Z toho se nedozvíte vůbec nic. Ani kdo třeba k bodu
diskutoval a proč byly některé body staženy. Takto si otevřenou radnici, jak ji ANO slibovalo v kampani, nepředstavuju. Budu se tedy muset na všechno ptát na zastupitelstvu," dodala Fraňková, které se nelíbí ani to, jak vedení města obsazuje třeba výběrové komise.
"Kdybychom to dělali stejně, tak by se pan Charvát, tehdy politik za ODS, šéfem Rozvojového fondu zřejmě nestal," dodala. Bývalá primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková se po neúspěchu v komunálních volbách vrátila ke své práci lékařky. Z politiky však nemizí, a to i přesto, že už není šéfkou Sdružení pro Pardubice. Na radnici chce plnit roli informované a nesmlouvavé opoziční zastupitelky.
Tři roky jako náměstkyně primátora a poté čtyři roky jako samotná šéfka pardubické radnice řešila přestavbu bazénu, opravu Pasáže, rekonstrukci třídy Míru nebo parků v centru města. Ačkoliv se za její éry město posunulo mnohem dále než za jejích předchůdců, voliči Štěpánku Fraňkovou a její Sdružení pro Pardubice poslali do opozice.
Bývalá primátorka se tak na plný úvazek vrátila k práci chirurga v pardubické nemocnici. "Zrovna dnes jsme na záchrance sešívali utrženou ruku. Ty starosti jsou úplně jiné. Ale na politiku jsem nezanevřela. Určitě nejsem po volbách nějak zahořklá. Budu se snažit co nejlépe plnit roli opoziční političky," řekla Fraňková.

Jak zatím hodnotíte výkony svých nástupců v čele radnice?
Myslím, že je normální, že každý, kdo přijde nový do úřadu, má pocit, že jeho předchůdci byli úplně neschopní, všechno zkazili nebo nic nedělali. Myslím, že naši nástupci už zjišťují, že tak lehké to ale není. Jejich nedostatky jsou vidět třeba při zasedáních zastupitelstva, kde občas panuje zmatek. Chápu, že nováčci z hnutí ANO to mají složité, ale tím spíše by jim měli pomoci zástupci ČSSD - náměstci primátora Jiří Rozinek a Jakub Rychtecký, kteří už mají velmi bohaté politické zkušenosti.

Někteří zástupci koalice si stěžovali, že je na zasedáních zastupitelstva až šikanujete...
Nemyslím si, že bych někoho šikanovala. Zasedání má nějaký řád a pravidla. Můj nástupce Martin Charvát mi říkal, že z řízení zastupitelstva nemá obavu. Že ho sledoval ještě jako ředitel Rozvojového fondu. Nyní myslím zjišťuje, že je něco jiného pak za tím pultíkem sedět, mít přehled a vše ukočírovat.

Na prvním zasedání zastupitelstva vám Martin Charvát na otázku, co jste dělali tak špatně při čerpání evropských dotací, odpověděl, že vlastně nic. Že kritika byla součástí kampaně. Jaké pocity to ve vás vyvolalo?
Velmi negativní. Sice by to člověk mohl brát jako nějaké ocenění, ale mě zarazilo tak zjevné lhaní voličům v kampani. Navíc přiznané v přímém přenosu na ustavujícím zastupitelstvu. To mě dorazilo. Nic to nemění na tom, že Pardubice mají i díky naší práci připravené miliardy z Unie, za což jsem ráda.

Jak se vám líbí současná podoba třídy Míru?
Musím říct, že jsem spokojena. Věřím, že většině lidí se líbí. Také jsem ráda za to, jak vypadá park Na Špici a že v červnu budou opravené Tyršovy sady. Když se ohlédnu za naším volebním obdobím, nemám pocit, že bychom zklamali.

Ovšem voliči to neocenili. Nabízí se tedy otázka, kde se stala chyba? Třeba vaše kampaň vypadala malátně...
Měli jsem takovou kampaň, na kterou jsme měli peníze. Jako malé místní sdružení jsme nedisponovali částkami, které mělo k dispozici třeba hnutí ANO. Jejich kampaň byla agresivní, hodně viditelná a také pořádně drahá. Je zjevné, že Andrej Babiš má v Pardubicích kvůli Synthesii nebo závodišti své velké zájmy a neponechal nic náhodě. Třeba v Hradci Králové ANO tak velkou kampaň nemělo.

Volby také mohly dopadnout jinak, kdyby se všechny projekty stihly dokončit dříve...
Možná ano, ale to bylo prakticky nemožné. Na přípravu tak složitých staveb, jakou je oprava třídy Míru nebo Tyršových sadů, je třeba hodně času. A ten jsme neměli. Já vám ale řeknu, že mně je to vlastně jedno. Něco tady vzniklo, bude fungovat a nikdo to z Pardubic neodnese. To je pro mě důležité.

Mohla jste doplatit i na to, že jste úplně často nechodila na veřejnost. Nebylo vás tolik vidět. Na to lidé přitom dají.
Asi máte pravdu. Já se snažila chodit na důležité společenské události, kde byla moje přítomnost žádoucí a nutná. Ovšem nepopírám, že to zrovna nebyl můj šálek kávy a že když jsem nemusela, tak jsem nešla. Tady jsem asi rezervu tedy měla.

Váš nástupce je pravý opak, chodí na hodně akcí, je ho dost vidět třeba i na Facebooku.
To do jisté míry obdivuji. Je časově náročné být všude, a navíc online. Je otázka, jestli to není na úkor běžné práce. Já třeba Facebook ani nemám a na radnici se mně o něj staral tiskový mluvčí. Nepřijde mi úplně důležité lidem poslat fotku bábovky, kterou jsem právě upekla, či dát lidem vědět, že jsem dala manželovi led na bolavé koleno.

stepanka_frankova