Srdcem pro Pardubice”

Co skrývá vedení Pardubic?

Na říjnovém jednání zastupitelstva jsme byli svědky historického kroku současné radniční koalice. Bohužel se nerozhodla vykročit vstříc světlým zítřkům. Předvolební sliby pardubického hnutí ANO totiž zmizely stejně rychle jako Babišovy koblihy. Namísto otevřené radnice se současná koalice rozhodla učinit krok zpět ke společnosti, v níž mají mocní co skrývat a také to pečlivě dělají. 

  

A o co vlastně jde?  Na nás jako  na opozici je od samého začátku tohoto volebního období uvaleno informační embargo ze strany vládnoucí koalice. Není tu dodržován základní demokratický princip, že vítěz voleb vládne a opozice kontroluje. Materiály jsou nám překládány pozdě, často až na vyžádání. Navíc, zářijové zastupitelstvo ukázalo, že pardubičtí radní trpí krátkodobými výpadky paměti, když si nepamatují, co projednávali a jaká usnesení přijali před dvěma dny na radě. 

  

Na říjnovém zastupitelstvu proto opoziční zastupitelka Štěpánka Fraňková vznesla návrh na opětovné pořizování audio záznamů ze zasedání rady. Jedním z prvních politických rozhodnutí, které koalice ANO, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL bezprostředně po loňských volbách udělala, totiž bylo tento zákonem nepožadovaný úkon zrušit. Opoziční návrh neprošel. Téměř čtvrtina zastupitelů, všichni z řad koalice a většina klubu ANO, se navíc zbaběle zdržela hlasování. Jinými slovy, báli se otevřeně odmítnout návrh, který se jim nelíbí. Anebo nehodí? Mají co skrývat? Nebo chtějí být připraveni populisticky své názory měnit, podle toho odkud zrovna fouká vítr? Takových zvratů jsme bohužel svědky již dnes! 

                                                                                                                                                                                                                  

Chování pardubické vládní koalice až podezřele připomíná dobu dávno minulou, tak jak jí popsal ve své knize Jak chutná moc Ladislav Mňačko. Doufejme, že podobnost je čistě náhodná. Například právě pořizování audio záznamů ze zasedání rady byl jeden z výdobytků sametové revoluce ( pořizoval se od roku 1990). Byl to důkaz toho, že i pardubická komunální politika směřuje k demokracii, že její představitelé nechtějí svá rozhodnutí a své názory skrývat. 

Za opoziční zastupitelské kluby Pardubáci, Sdružení pro Pardubice a ODS

 

František Brendl, Štěpánka Fraňková, Karel Haas

logo