Srdcem pro Pardubice”

Beneš: Stop populismu a nereálným cílům!

V poslední době se přímo roztrhl pytel s populistickými a nereálnými sliby, které mají ovlivnit voliče při říjnových komunálních volbách. Pardubáci slibují 500,- Kč na Pardubickou kartu, sociální demokracie městskou dopravu pro děti a důchodce zdarma, další uskupení zrušení daně z nemovitosti či poplatků za likvidaci odpadů. Jako člen finančního výboru jsem se se zástupci těchto stran a hnutí scházel pravidelně poslední 4 roky na finančním výboru, kde se doporučuje vedení města a zastupitelstvu plán a čerpání městského rozpočtu. Vzájemně jsme se tolerovali a snažili se najít co nejoptimálnější hospodaření města. Chtěli jsme, aby město dobře hospodařilo a generovalo peníze i pro další roky. Víme, že provozní saldo, laicky zisk města, je zhruba 50 mil. Kč ročně. Celý jde na splátku rekonstrukce plaveckého areálu vč. úroků z úvěru této velmi významné investice.

Překvapuje mě, že od žádného ze zástupců těchto stran nikdy nezazněly tyto a obdobné populistické požadavky na úpravu rozpočtu, protože bychom museli hledat zdroje na jejich pokrytí. Kdo dnes voličům vysvětlí, že 500 Kč na Pardubickou kartu představuje 30 mil. Kč ročně z městského rozpočtu, městská hromadná doprava pro děti a důchodce zdarma dalších 17 milionů ročně. Nulovou daň z nemovitosti a poplatky za popelnice snad ani nechci dopočítávat. Při současné legislativě a drahé organizaci řízení města bychom totiž skončili v hlubokém záporném saldu městského rozpočtu, tedy ve ztrátě a museli město velmi zadlužovat.

Vím, že současné vedení předává městské finance ve zdravém stavu a přeji si, aby voliči nepodlehli slibům a vážili velmi zodpovědně svá rozhodnutí koho volit.

Ing. Petr Beneš, místopředseda finančního výboru města, člen Sdružení pro Pardubice

benes