Rychlý kontakt 608 222 231
40 let
Funkce
předseda Sdružení pro Pardubice

Co o něm říká Josef Kubát, v posledních volbách kandidát s nevíce preferenčními hlasy?

Zodpovědný, bojující, upřímný, týmový hráč, vždy v dobré náladě

Za čím se mohu ohlédnout?

Za svůj největší úspěch nepovažuji ani žádný sportovní titul ani politickou funkci, ale manželství s mojí ženou Janou, která mi porodila dva syny Vojtu a Jakuba.

Motto: Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život (Seneca)

Co říkáte sportu v Pardubicích?

Pardubický sport je na výborné úrovni. Nadarmo se Pardubicím neříká město sportu. Díky sportovnímu gymnáziu mohou sportovci v našem městě dokonce získat i vzdělání v oboru. Každopádně jsou oblasti, které je potřeba ve sportu vylepšit. Vidím tři hlavní směry. Tím prvním je zvýšení podílu peněz, které město získá z výherních hracích automatů a které přerozděluje do sportu. Do sportu by podle mě mělo putovat ideálně 50% těchto příjmů. Silně podhodnocený je v současné době i příspěvek na trenéry mládeže, bez nichž se žádné sportovní odvětví neobejde. Tím třetím bodem je pak výstavba a údržba sportovišť. Již dlouho se hovoří například o fotbalovém a atletickém stadionu, či třetí ledové ploše. Nyní je potřeba přejít od slov k činům a hledat reálné způsoby financování těchto investic.

A co cestovní ruch? Náš kraj je na chvostu v žebříčcích v rámci ČR!

To už není tak úplně pravda. Náš kraj se již pousnul a v kritériích hodnocení cestovního ruchu již nejsme na poslední příčce mezi českými kraji. V uplynulých letech jsme se hodně zaměřili na cykloturistiku a v té jsme například na pátém místě mezi kraji. Chce to využívat zaběhlé i nové věci. Pardubice jsou město sportu, takže turisty můžeme tradičně lákat na známé a vícedenní sportovní akce, což se ukazuje jako velice efektivní. Na druhou stranu je potřeba vymýšlet podněty například pro filmové štáby, ty zajistí nejen příjmy z jejich pobytu v Pardubickém kraji, ale především propagaci.

Dobře, ale co konkrétně Pardubice?

Jsme město, které má co nabídnout. Bohužel musím říci, že nedostatečně prezentujeme naše „taháky“ jako je zámek, nebo tradici perníku. Nemůžeme spoléhat jen na památky. Trendem posledních let je lákat turisty i na věci spojené např. s průmyslovou tradicí. Základem je ale infrastruktura. Návštěvníci Pardubic zde musí mít kvalitní, ale cenově dostupné ubytování. Vítám proto např. obnovení chatek, které si můžou letos turisté nově pronajmout vedle koupaliště na Cihelně. Velmi povedený je i projekt oživení Zelené brány a líbí se mi i nové pojetí informačního centra. Pevně věřím, že nám pomůže i výstavba nového terminálu letiště.

A jak hodnotíte nabídku volnočasových aktivit ve městě?

Myslím si, že za poslední období se velice zlepšila. Došlo ke kompletní rekonstrukci hřišť Sokola Pardubice, která jsou otevřena veřejnosti, opravila se řada vnitrobloků, kde jsou rovněž možnosti pohybu, opravují se parky. Škoda, že opravu toho hlavního, se nepodařilo prozatím zrealizovat. Máme tu nádherné Aquacentrum. Rovněž se velice posunula realizace cyklostezek směrem na Hradec Králové a na Chrudim, což přinese další prostor k volnočasovým aktivitám typu in-line bruslení či cyklistiky. Vznikla i řada soukromých projektů, jako je lanové centrum na Cihelně a spousta dalších lákadel.

Reprezentoval jste ČR v bikrosu. Nyní zde pořádáte závody. Jaké a jak jste s nimi spokojen?

Jsem rád, že i díky olympijské účasti naší závodnice Anety Hladíkové v Londýně a snad částečně i díky mým bývalým výsledkům, se dostává bikros v Pardubicích mezi podvědomé sporty. Pardubický klub patří mezi zkušené pořadatele, který již dvakrát pořádal na dráze na sídlišti Závodu míru evropský šampionát či řadu národních šampionátů. V roce 2015 nás čeká závod olympijské kvalifikace. Právě toto je jeden ze způsobů, jak přitáhnou zahraniční hosty do města. Myslím tím podporu sportovních akcí. Například loňského evropského šampionátu v bikrosu se v Pardubicích zúčastnilo přes 1100 závodníků z 24 zemí světa. Připočtěte k tomu doprovodné teamy, fanoušky a rázem máte plné město turistů po několik dní. Ti tu spí, jí, utrácí peníze, a navíc ze závodu byl hodinový pořad na ČT SPORT, takže se splnil i propagační smysl. Proto dlouhodobě tvrdím, že se musíme zaměřit na podporu sportů, které jsou ochotny přitáhnout velké akce do města. Současná sportovní komise města Pardubice tuto strategii pochopila dobře. Pevně věřím, že i ta příští jí bude následovat.

Osobní údaje

Bydliště
Pardubice 1, Zelené předměstí

Povolání